محمود احمدی‌نژاد، رئیس جمهور پیشین ایران، روز چهارشنبه ۲۳ فروردین، با حضور در وزارت کشور به عنوان نامزد دوازدهمین انتخابات ریاست جمهوری ثبت‌نام کرد.  احمدی‌نژاد پس از ثبت نام گفت: "رهبری سفارش کردند در انتخابات شرکت نکنم من هم پذیرفتم، توصیه ایشان به معنای نهی نبود."

احمدی‌نژاد که به همراه اسفندیار رحیم مشایی برای ثبت‌نام حمید بقایی، معاون پیشین خود وارد ستاد انتخابات وزارت کشور شده بود، خود نیز ثبت‌نام کرد.

به گزارش خبرگزاری فرانسه از تهران، احمدی‌نژاد پس از ثبت نام گفت که این اقدام او فقط برای "حمایت" از نامزدی حمید بقایی است.

این درحالی است که در مهرماه گذشته، احمدی‌نژاد در نامه‌ای به آیت‌الله خامنه‌ای اعلام کرد که به تبعیت از وی، از شرکت در انتخابات ریاست جمهوری آینده صرف نظر می‌کند.

چند روز پیش از آن، سایت اینترنتی رسمی دفتر آیت‌الله خامنه‌ای اظهارات وی را طی درس فقه منتشر کرد که در آن، صریحاً گفته شده بود که "صلاح نمی‌داند" احمدی‌نژاد در انتخابات ریاست جمهوری شرکت کند.

علاوه بر احمدی‌نژاد و بقایی، مسعود زریبافان دیگر معاون احمدی‌نژاد نیز از جمله کسانی بود که در روز دوم ثبت نام نامزدهای انتخابات دوازدهمین دوره ریاست جمهوری ایران، در این انتخابات ثبت نام کرد.

اما اسفندیار رحیم‌مشایی، که صلاحیتش در دوره پیشین انتخابات ریاست جمهوری از سوی شورای نگهبان رد شده بود، در این دوره ثبت نام نکرد.

ثبت‌نام محمود احمدی‌نژاد در انتخابات ریاست جمهوری ایران، بازتاب گسترده‌ای در رسانه‌ها و موجی از واکنش‌ها در میان سیاستمداران را به دنبال داشت.