ولادیمیر پوتین رئیس جمهوری روسیه در مقام میزبان رؤسای جمهوری ایران و ترکیه را در شهر سوچی گرد آورده تا برای حل و فصل "درازمدت" مسئلۀ سوریه گفتگو کنند. شش روز دیگر، دور دیگری از مذاکرات ژنو آغاز خواهد شد. هم‌زمان با سوچی، تعداد زیادی از گروه‌های مخالف بشار اسد نیز در ریاض به مذاکره نشسته‌اند تا شاید بتوانند با یک نمایندگی واحد در کنفرانس ژنو حضور یابند.

قرار است که سه رئیس جمهوری - ولادیمیر پوتین، حسن روحانی و رجب طیب اردوغان – بعد از ظهر روز چهارشنبه ٢٢ نوامبر/اول آذر، در شهر سوچی واقع در ساحل دریای سیاه به گفتگو بنشینند.

ولادیمیر پوتین که با پیگیری سیاست خود را در مورد سوریه پیش می‌برد، قبلاً با بشار اسد، دونالد ترامپ و همچنین با ملک سلمان پادشاه عربستان گفتگوهای جداگانۀ تلفنی داشته است.

روسیه همراه با ایران و ترکیه در حال پیشبرد روندی است که به مذاکرات آستانه معروف شده است. این جلسات که تاکنون چند بار در پایتخت قزاقستان تشکیل شده، به ایجاد "مناطق امن" در سوریه انجامیده است. تاکنون چهار منطقه با هدف برقراری آرامش نسبی و آتش‌بس در سوریه شکل گرفته که تا اندازه‌ای در کاهش تنش و خشونت مؤثر افتاده است.

احتمال دارد که در ادامۀ روند "آستانه"، رهبران روسیه، ایران و ترکیه در مذاکرات سوچی موضوع تشکیل یک "کنگرۀ گفتگوی ملی" را برای سوریه مطرح کنند تا در چارچوب آن نمایندگان رژیم دمشق و مخالفانش به گفتگو بنشینند.

اما همۀ این گفتگوها تاکنون نتوانسته راه‌حل قابل قبولی برای سرنوشت بشار اسد پیدا کند. از نظر مسکو و تهران کنار رفتن بشار اسد به هرج و مرج و فروپاشی خواهد انجامید. اما کشورهای غربی و گروه‌هایی که تاکنون با رژیم دمشق مبارزه کرده‌اند ماندن اسد را نمی‌پذیرند.

با اینحال بشار اسد بعد از دو سال، برای اولین سفر خارجی خود به روسیه رفت و دو روز قبل (دوشنبه) با پوتین دیدار کرد. در این ملاقات رئیس جمهوری روسیه پیروزی نظامی بشار اسد را به وی تبریک گفت و افزود که با پایان یافتن عملیات نظامی "باید اینک مرحلۀ سیاسی را آغاز کرد".

پوتین بعد از دیدار با بشار اسد، از طریق تلفن با ملک سلمان پادشاه سعودی، عبدالفتاح سیاسی رئیس جمهوری مصر، بنیامین نتانیاهو نخست‌وزیر اسرائیل و دونالد ترامپ رئیس جمهوری آمریکا نیز گفتگو کرد.

-----

رادیو فرانسه