به گزارش کردستان 24 : دولت اقلیم کردستان بامداد روز چهارشنبە سوم آبان‌ماه، اعلام کرد که با تعلیق نتیجه همه‌پرسی استقلال کردستان، در چارچوب قانون اساسی عراق وارد گفت‌وگوهایی با بغداد شود.

نخست وزیر عراق پیشتر آغاز گفتگوهای اربیل و بغداد را بە اعلام تعلیق نتیجه همەپرسی استقلال کردستان مشروط کردە بود.

دولت اقلیم کردستان چهارشنبه سوم آبان ماه، در بیانیە‌ای اعام کرد: «این واقعیتی است که در جنگ بین دولت مرکزی و اقلیم کردستان عراق نه تنها هیچکدام از طرفین برنده نخواهد شد، بلکه هر دو طرف گرفتار خسارت‌های عظیمی در همه شئون زندگی می‌شوند. به همین جهت از منظر پاسخگویی به مردم کردستان، دولت عراق و به افکار عمومی در این کشور و به جهانیان پیشنهاد زیر را مطرح می‌کنیم:

-‌ اعلام آتش‌بس و پایان یافتن همه عملیات نظامی در اقلیم کردستان

-‌ تعلیق نتیجه همه‌پرسی استقلال کردستان

-‌ آغاز گفت‌وگوها بین اربیل و بغداد در چارچوب قانون اساسی عراق

روز گذشته نچیروان بارزانی، نخست وزیر اقلیم کردستان با یان کوبیش، فرستاده سازمان ملل به عراق دیدار کرد. کوبیش در این دیدار خواهان تعلیق نتیجه همه‌پرسی استقلال کردستان و آغاز گفت‌وگوها با بغداد در چارچوب قانون اساسی عراق شده بود.

در همه‌پرسی استقلال کردستان که دوشنبه سوم مهرماە گذشتە برگزار شد، ۹۲,۷۳ درصد به استقلال رأی دادند.

اتحادیە میهنی کردستان روز سە‌شنبە دوم آبان ماە، در بیانیەای کە پس از نشست اعضای دفتر سیاسی این حزب منتشر شد، ضمن اعلام آمادگی این حزب برای آغاز گفتگوها میان دولت مرکزی و دولت اقلیم کردستان بە بغداد هشدار داد کە نباید قانون اساسی عراق فدرال را بە نفع خود تفسیر نماید.