ایران مرز باشماق مریوان با سلیمانیه عراق را به منظور تجارت و عبور مسافران بازگشایی کرد. باز شدن راه این گذرگاه مرزی همزمان با اعلام تعلیق نتیجه همه‌پرسی استقلال کردستان صورت می‌گیرد.
بر اساس خبری که از سوی خبرگزاری رویترز منتشر شده است، ایران روز چهارشنبه ۲۵ اکتبر (۳ آبان) اقدام به بازگشایی گذرگاه مرزی خود با اقلیم خودمختار کردستان عراق کرده است. گذرگاه باشماق مریوان، ماه گذشته و پس از برگزاری همه‌پرسی استقلال اقلیم خودمختار کردستان عراق مسدود شده بود.
خبرگزاری رویترز در گزارش خود همچنین به پشتیبانی ایران از واحدهای ارتش عراق در محاصره مناطق کردنشین و شهر کرکوک عراق اشاره کرده است.
خبر بازگشایی مرز بین مریوان و سلیمانیه هم‌‌زمان با خبر تعلیق نتیجه رفراندوم استقلال کردستان و آمادگی مقامات دولت محلی اقلیم خودمختار برای مذاکره با دولت مرکزی عراق منتشر شده است.
گذرگاه مرزی باشماق که ۵۰ کیلومتر طول دارد در شرق شهر سلیمانیه واقع است.
خبرگزاری رویترز در گزارش خود افزوده است که تصرف کرکوک و برخی دیگر از نقاط کردنشین عراق با مشارکت مستقیم نیروهای حشد الشعبی (بسیج مردمی عراق) که بخش‌هایی از آن توسط ایران آموزش دیده‌اند‌، صورت گرفته است.
این خبرگزاری همچنین از سفر قاسم سلیمانی به منطقه کردستان عراق پیش از خروج نیروهای پیشمرگه از کرکوک خبر داده است.
گذرگاه باشماق یکی از مهم‌ترین شریان‌های اقتصادی اقلیم خودمختار کردستان است. بر اساس آمار منتشر شده از سوی مقامات ایران، سالانه حدود ۲۰ میلیارد دلار کالا از طریق این مرز معامله می‌شود.
سفر عبادی به تهران و آنکارا
حیدر عبادی، نخست وزیر عراق نیز برای انجام مذاکراتی روز چهارشنبه ۲۵ اکتبر (۳ آبان) راهی تهران و آنکارا می‌شود. قرار است عبادی در جریان سفر خود از جمله با بن‌علی یلدیریم، نخست وزیر ترکیه و همچنین با رجب طیب اردوغان، رئیس‌جمهوری این کشور نیز دیدار و گفت‌وگو کند.
دولت ترکیه نیز همچون دولت ایران مخالف برگزاری همه‌پرسی ماه سپتامبر اقلیم خودمختار کردستان عراق بود و برای حل بحران پدید آمده بین دولت مرکزی عراق و دولت محلی اقلیم خودمختار از دولت مرکزی عراق حمایت و پشتیبانی کرده است.
حیدر عبادی پس از دیدار و گفت‌وگو با مقامات ترکیه، راهی تهران خواهد شد. دفتر نخست‌وزیری عراق درمورد سفر نخست‌وزیر این کشور به ترکیه و ایران بیانیه‌ای منتشر کرده است. نخست وزیر عراق از جمله قرار است در ارتباط با تمامیت ارضی عراق با مقامات دو کشور ایران و ترکیه گفت‌وگو کند.
همه‌پرسی استقلال کردستان عراق و همکاری‌های دولت مرکزی عراق با دو کشور ایران و ترکیه در رابطه با اقلیم خودمختار کردستان عراق نیز از جمله محورهای گفت‌وگوها خواهد بود. افزون بر این موضوع آینده منطقه پس از خروج نیروهای وابسته به "دولت اسلامی" (داعش) نیز در دستور کار طرفین قرار داد.

----

دویچه وله