رقّه، مرکز حکومت داعش در شمال سوریه و آخرین شهر بزرگ زیر کنترل این گروه، بدست نیروهای نیروهای دمکراتیک سوریه  افتاد
به گزارش دیده بان حقوق بشر سوریه و نیز سخنگوی «نیروهای دموکراتیک سوریه»، که از واحدهای عرب و کُرد تحت حمایت آمریکا تشکیل شده است، کلیۀ نفرات داعش از رقّه بیرون رانده شده و کنترل کامل این شهر بدست این نیروها افتاده است. سقوط رقّه شکست بزرگی برای داعش محسوب می شود. این گروه اینک به استثنای چند منطقۀ کوچک تقریباً تمامی سرزمینِ «خلافت» خود را در عراق و سوریه از دست داده و نیروهای وابسته به آن پراکنده شده‌اند.

آزادی رقّه و سقوط کامل داعش در این شهر، روز سه شنبه، 17 اکتبر از سوی سخنگوی «نیروهای دموکراتیک سوریه» رسماً اعلام شد. در همین حال، دیده بان حقوق بشر سوریه آزادی رقّه را تأیید کرد و اعلام کرد که این شهر تحت کنترل کامل «نیروهای دموکراتیک سوریه» است.

براساس دیده بان حقوق بشر سوریه در این نبرد که بیش از چهار ماه به درازا کشید، 3250 نفر، از جمله 1130 غیر نظامی کشته شدند. بخش بزرگی از جهادگرایان داعش در این نبرد کشته شدند. بخشی از آنان فرار کردند، بخشی توسط نیروهای دموکراتیک سوریه دستگیر شدند، و بخشی دیگر با موافقیت های انجام شده، همراه با خانواده های خود شهر را تخلیه کردند.

هم اکنون عملیات پاکسازی شهر از وجود تله‌های انفجاری که توسط جهادگرایان کار گذاشته شده، آغازشده است.

از نیمه شب گذشته تا بامداد امروز، «نیروهای دموکراتیک سوریه»، بیمارستان مرکزی و استادیوم این شهر را که آخرین پایگاه مقاومت جهادگرایان بود، در هم شکستند.

 

شامگاه دوشنبه «نیروهای دموکراتیک سوریه» میدان معروف النعیم در مرکز رقّه را کلاً آزاد کردند. در این میدان داعش بیشترین اعدام ها را در کمال توحش با بریدن سر و اعضای بدن قربانیان و به نام عدالت و خلافت اسلامی انجام می داد.

شهر رقّه برای داعش که مدعی تداوم خلافت اسلامی بود، از اهمیت بسیار زیاد و نمادینی برخوردار بود. در واقع هارون الرشید، خلیفه معروف عباسی در سال های بین 796 تا 809 میلادی پایتخت خلافت اسلامی را از بغداد به رقّه انتقال داده بود و در نتیجه این شهر، در شرایط اوج قدرت خلافت عباسیان، پایتخت خلافت اسلامی بوده است.

داعش نیز که در تلاش برای کسب مشروعیت اسلامی با گسترش ترور و وحشت بود، تسخیر رقّه را در اولویت برنامه های توسعه جهاد در سرزمین سوریه که طعمه جنگ داخلی شده بود، قرار داد. در ابتدای سال 2014 میلادی این گروه جهادی که درژوئن تغییر نام داد و به گروه دولت اسلامی(داعش) معروف شد، کنترل کامل رقّه را در دست گرفت.

-----

رادیو فرانسه