به گفته وزیر امور خارجه بنگلادش دولت میانمار پیشنهاد کرده که صدها هزار مسلمان روهینگیایی آواره در بنگلادش می‌توانند به میانمار بازگردند. قراراست بین دو کشور گروهی کاری بر سر ساماندهی بازگشت این آوارگان تشکیل شود.
محمود علی، وزیر خارجه بنگلادش، روز دوشنبه (۱۰ مهر/ ۲ اکتبر) پس از ملاقات با کیاو تینت سوه، نماینده آنگ سان سوچی، رهبر میانمار گفت، میانمار موافقت کرده است که یک گروه کاری برای هماهنگی و ساماندهی بازگشت روهینگیای‌ها به کشورشان ایجاد شود.
زیر خارجه بنگلادش پس از دیدار با نماینده میانمار در داکا گفت که گفت‌و‌گوهای میانمار و بنگلادش در یک فضای دوستانه انجام شده و دو طرف بر سر بازگشت آوارگان روهینگیایی توافق کرده‌اند.اما او جزئیات بیشتری در این باره بیان نکرد.
خارجه بنگلادش همچنین می‌گوید بازگشت آوارگان روهینگیایی طبق معیارهای تعیین شده توسط دو کشور در سال ۱۹۹۳، زمانی که ده‌ها هزار نفر از روهینگیا مجددا به کشور بازگشته‌اند، انجام می‌گیرد. اما او تاریخ مشخصی برای بازگرداندن آوارگان روهینگیایی از بنگلادش به میانمار اعلام نکرده است. به گفته این مقام بنگلادشی سازمان ملل متحد در گروه کاری مشارکت نخواهد کرد.
اوضاع وخیم آوارگان در بنگلادش
اوضاع آوارگان در اردوگاه‌های پناهندگان در بنگلادش ناامید کننده است. به گفته سازمان ملل متحد حدود نیم میلیون مسلمان روهینگیایی طی هفته‌‌های اخیر از میانمار به بنگلادش گریخته‌اند.
شیخ حسینه نخست وزیر بنگلادش خواستار پایان دادن خشونت علیه مسلمانان روهینگیا شده بود.
نگ سان سوچی، برنده جایزه صلح نوبل که عملا ریاست دولت میانمار را برعهده دارد، پس از سکوتی طولانی برای نخستین بار از زمان آغاز ناآرامی‌ها در استان مسلمان‌نشین راخین، اعمال خشونت علیه اقلیت مسلمان روهینگیا را محکوم کرد.
خانم سوچی در جریان سخنرانی عمومی خود در تلویزیون میانمار پذیرفت که در کشورش حقوق بشر نقض شده و با قربانیان در راخین ابراز همدردی کرد. رهبر دولت میانمار در عین حال آمادگی خود را برای ورود ناظران خارجی به کشور نیز اعلام کرد و گفت، آنها بایستی خود تصویری از موقعیت پیدا کنند. اما این دیدار بعدا از طرف دولت میانمار لغو شد.