زمین‌لرزه‌ای به قدرت ۷.۱ ریشتر بخش مرکزی مکزیک از جمله مکزیکوسیتی، پایتخت این کشور را به لرزه درآورد و در نتیجه آن دست‌کم بیش از ٢٢٠ تن جان خود را از دست داده و خسارات قابل توجهی نیز به به این منطقه وارد آمده است.

به گزارش سازمان سازمان زمین‌شناسی آمریکا، کانون این زلزله در فاصله حدود ۱۲۰ کیلومتری مکزیکو سیتی و در عمق ۵۱ کیلومتری زمین بوده است. این زلزله حوالی ساعت یک پس از ظهر روز سه‌شنبه به وقت محلی رخ داد.

این نخستین‌بار طی سه دهه اخیر است که مکزیک شاهد وقوع یک زمین‌لرزه قدرتمند بوده است. در جریان وقوع زمین‌لرزه قدرتمند سال ۱۹۸۵، دست‌کم ده هزار تن جان خود را از دست دادند. از آن زمین‌لرزه با عنوان یک فاجعه ملی در مکزیک نام برده می‌شود.

در زمین‌لرزه روز گذشته در مکزیک به یک مدرسه آسیب وارد آمده است، تاکنون اجساد ۲۱ دانش‌آموز ۷ تا ۱۳ ساله از زیر آوار خارج شده است. جستجوی امدادگران برای یافتن زیرآوار ماندگان ادامه دارد. خبرگزاری فرانسه گزارش داد: هنوز ۳۰ تا ۴۰ تن دیگر ناپدید هستند.

همین منبع می‌افزاید: خانواده‌های این دانش‌آموزان در اطراف مدرسه تجمع کرده‌اند و در انتظار اطلاع از سرنوشت فرزندان خود هستند.

پیش از این آمار کشته‌شدگان این زمین‌لرزه ۲۴۸ تن اعلام شده بود اما مقامات دولتی شمار کشته‌شدگان را ۲۲۰ تن اعلام کرده‌اند.

این زمین‌لرزه، علاوه بر مکزیکوسیتی، تلفات و خساراتی در استان‌های پوئبلا، مورلوس و مکزیکو وارد آورده است.

-----

رادیو فرانسه