دیدار مشترک هیئت نمایندگی آمریکا، بریتانیا و سازمان ملل با مسعود بارزانی رهبر اقلیم کردستان عراق و طرح پیشنهاد جدید، تازه ترین اقدام در جهت تجدید نظر در برگزاری همه پرسی است.

با نزدیک شدن زمان همه پرسی استقلال کردستان عراق فشارها و تلاش های دیپلماتیک برای جلوگیری و یا به تعویق انداختن رفراندم شدت گرفته است.
دیدار مشترک هیئت نمایندگی آمریکا، بریتانیا و سازمان ملل با مسعود بارزانی رهبر اقلیم کردستان عراق و طرح پیشنهاد جدید تازه ترین اقدام در جهت تجدید نظر در برگزاری همه پرسی است.

آمریکا، بریتانیا، فرانسه، سازمان ملل، ترکیه، سوریه و جمهوری اسلامی، عراق و اتحادیه عرب هریک به اشکال مختلف با برگزاری همه پرسی استقلال کردستان عراق ابراز نگرانی و مخالفت می کنند. علیرغم مخالفت ها و نگرانی ها، تا به حال از زبان رهبران کردستان عراق و مسعود بارزانی غیر از تاکید بربرگزاری رفراندم در موعد مقرر روز جمعه ۲۵ سپتامبر سخن جدیدی منتشر نشده است.

دیروزیک هیئت نمایندگی از سوی آمریکا، بریتانیا و سازمان ملل با بارزانی دیدار کرده و نگرانی خود در باره ی برگزاری همه پرسی را به وی اعلام کرد.

خبرگزاری رویترزنوشت: دیدار هیئت نمایندگی آمریکا، بریتانیا و سازمان ملل با مسعود بارزانی، رئیس اقلیم کردستان عراق، پنج‌شنبه ۱۴ سپتامبر / ۲۳ شهریور برگزار شد.

همزمان با آن خبرگزاری مهر به‌ نقل از رسانه‌ های اقلیم کردستان عراق، گزارش داد لحظاتی پیش دفتر ریاست اقلیم کردستان عراق در بیانیه‌ ای اعلام کرد که‌ نمایندگان سازمان ملل، آمریکا، بریتانیا و فرانسه‌ پروژه‌ی جایگزین برای همه‌ پرسی استقلال کردستان عراق را به‌ هئیت ریاست اقلیم کردستان تحویل داده‌ است.

بر اساس این بیانیه‌، سایت مسعود بارزانی افزوده‌ است که‌ طرح جایگزین رفراندوم که‌ از سوی نمایندگان سازمان ملل، آمریکا، بریتانیا و فرانسه‌ ارائه‌ شده‌ است، برای بررسی بیشتر ما بین احزاب و سران کردستان عراق منتشر خواهد شد.

در پایان بیانیه‌ اشاره‌ شده‌ است که‌ به‌ تعویق انداختن رفراندوم تنها با تصمیم مسعود بارزانی، رئیس اقلیم کردستان امکان پذیر نیست چون این تصمیمی جمعی است و باید در نهایت احزاب و سران اقلیم کردستان عراق در مورد این جایگزین تصمیم گیری کنند.

به گزارش برخی رسانه های کردی برت مک گورک فرستاده ویژه رئیس جمهور آمریکا در جنگ با داعش در خصوص همه پرسی استقلال کردستان عراق که قرار است ۲۵ سپتامبر جاری برگزار شود، گفت: در شرایط کنونی ایالات متحده موافق همه پرسی اقلیم کردستان نیست و جامعه جهانی و سازمان ملل هم از آن حمایت نمی کنند.

وی افزود: ما (آمریکا و سازمان ملل و انگلستان و فرانسه) جایگزینی برای همه پرسی به مقامات کرد تقدیم کرده ایم و آقای بارزانی رییس اقلیم کردستان اعلام کرده که با مقامات کرد در این باره صحبت کند. ما امیدواریم که به جدی درباره این گزینه فکر کنند.

فرستاده آمریکا در باره مفاد گزینه جایگزین همه پرسی گفت: مفاد این جایگزین به گفتگوی جدی بین بغداد و اربیل با حضور جامعه جهانی اشاره دارد. ما منتظر جواب مقامات کرد هستیم.

تا کنون از طرف ریاست اقلیم کردستان گزارش و یا خبری در باره متن و پیشنهاد جایگزین منتشر نشده‌ است اما رسانه‌های محلی به‌نقل از بارزانی نوشتند که او گفته است همه‌پرسی همان‌گونه که مقرر شده در تاریخ ۲۵ سپتامبر برگزار خواهد شد.

پارلمان کردستان عراق همه پرسی استقلال را به رای می‌گذارد

پارلمان کردستان عراق که فعالیتش از پیش از دو سال قبل به حالت تعلیق درآمده بود روز جمعه در مورد مسئله همه پرسی در اقلیم کردستان در روز ۲۵ سپتامبر جاری رای‌گیری می‌کند.

به گزارش ایسنا به نقل از الیوم السابع، سخنگوی پارلمان کردستان عراق اعلام کرد که این پارلمان روز (جمعه) در ساعت ۹ به وقت محلی برای مشروعیت بخشی به این همه پرسی تشکیل جلسه می‌دهد.

قرار بود که رای گیری روز (پنجشنبه) انجام شود اما ۴۸ ساعت به تعویق افتاد تا به اعضایی که در خارج از اربیل حضور داشتند اجازه داده شود تا به آنجا بروند.

در همین حال روزنامه الحیات - چاپ لندن - در خبری اعلام کرد که چندین سناریو برای جلسه پارلمان کردستان مطرح است و برخی این احتمال را مطرح کرده‌اند که پارلمان مصوبه‌ای را برای تعویق در برگزاری همه پرسی صادر کند اما سناریوی دیگر این است که پارلمان اقلیم کردستان از انجام همه پرسی حمایت کند.

پارلمان عراق رسما مخالفت خود را با برگزاری همه پرسی اعلام کرده و به حیدر العبادی نخست وزیر این
کشور اختیار داده از همه ی امکانات برای جلوگیری از رفراندم استفاده کند. پارلمان عراق در نخستین اقدام به خواست حیدرالعبادی، استاندار کرکوک را که از برگزاری همه پرسی پشتیبانی می کند، برکنار کرد. مسعود بارزانی با ابراز مخالفت با اقدام پارلمان عراق گفت استاندار کرکوک از طرف مردم انتخاب شده و نخست وزیر حق برکناری وی را ندارد. نجم‌الدین کریم استاندار کرکوک هم اظهار کرد: «من در دفتر خود حضور خواهم داشت (…) همه‌پرسی به همان ترتیب ادامه خواهد یافت … نخست‌وزیر این قدرت را ندارد که از مجلس بخواهد من را برکنار کند.»

روز پنج‌شنبه همزمان با دیدار هیئت مشترک با مسعود بارزانی، آنتونیو گوترش، دبیرکل سازمان ملل از بغداد و اربیل خواست تا مشکلات خود را پشت میز مذاکره حل کنند. او اعلام کرد که با ازسرگیری گفت‌وگوی دو طرف موافق است.

----

اخبار روز