در حالی که دونالد ترامپ باید بزودی نظر خود را در مورد برجام و امکان تحریم مجدد ایران اعلام کند، بهروز کمالوندی معاون سازمان انرژی اتمی جمهوری اسلامی گفت که ایران آماده است تا در صورت "نقض عهد" از سوی آمریکا، بلافاصله "اقدام متقابل" را انجام دهد. به گفتۀ او نوع این اقدامات را مقامات سیاسی تعیین خواهند کرد اما به هرحال ایران قادر است که غنی‌سازی را چندین برابر بیش از دوره قبل از برجام افزایش دهد.

روز چهارشنبه ١٠ ژانویه/٢٠ دی، بهروز کمالوندی معاون امور بین‌الملل و سخنگوی سازمان انرژی اتمی گفت که دو روز قبل، علی اکبر صالحی رئیس این سازمان در گفتگویی با یوکیا آمانو مدیرکل آژانس بین‌المللی انرژی اتمی تأکید کرده است که اگر آمریکایی‌ها تعهدات‌شان را انجام ندهند، نباید انتظار داشته باشند که ایران به همکاری‌هایی که در دو سال اخیر پس از برجام با آژانس داشته است ادامه بدهد".

او گفت که به طور کلی "نقض عهد از جانب دولت آمریکا می تواند بر کاهش همکاری‌های ایران و آژانس تأثیر بگذارد".

کمالوندی هشدار داد که "اگر تمدید تعلیق تحریم‌ها در موعد مقرر امضا نشود بلافاصله در همان روز یا روزهای نخست پس از آن، نخستین اقدام متقابل را انجام خواهیم داد".

سخنگوی سازمان انرژی اتمی افزود: آنچه برای ما اهمیت دارد، آمادگی لازم برای همه شرایط است به نحوی که اگر قرار باشد طبق نظر مسئولان ارشد نظام به غنی‌سازی سرعت بدهیم، آمادگی لازم را داشته باشیم". به گفتۀ کمالوندی "این ظرفیت در سازمان انرژی اتمی وجود دارد که سرعت فعالیت‌های هسته‌ای به ویژه غنی‌سازی را چندین برابر بیش از دوره قبل از برجام افزایش دهیم".

کمالوندی گفت که در عرصۀ سیاسی "مذاکرات ما با اروپایی‌ها در روزهای آینده تا اندازه زیادی مشخص می‌کند که سیاست‌های ما در قبال اقدام آمریکایی‌ها چگونه باید باشد".

او گفت دونالد ترامپ "در شرایطی قرار گرفته است که خودش هم نمی‌داند چه می‌خواهد بکند". و سپس افزود: "در عین حال در دوره‌ای هستیم که باید در قبال رفتارهایمان مراقب باشیم که آنان (آمریکایی‌ها) به خواسته‌هایشان نرسند چنانکه تا به حال نرسیده‌اند".

------

رادیو فرانسه