ارتش عراق روز دوشنبه ۱۶ اکتبر/۲۴ مهرماه چندین موضع نیروهای پیشمرگه کرد در جنوب و شمال غربی کرکوک را تصرف کرد. همزمان با عملیات ارتش عراق، چندین هزار غیرنظامی، مناطق کردنشین در کرکوک را به مقصد سلیمانیه و اربیل در اقلیم خودمختار کردستان ترک کرده اند. ائتلاف بین المللی تحت رهبری آمریکا خواستار توقف درگیریها و انجام گفتگو میان بغداد و کردها شد.

در بیانیه ای که از سوی ائتلاف بین المللی منتشرشد از بغداد و مقامام های عراقی خواسته شده برای کاهش تنشها اقدام کنند و از یاد نبرند که همه تلاشها باید علیه دشمن مشترک یعنی داعش متمرکز گردد.

بامداد امروز ارتش عراق در بیانیه ای اعلام کرد که نظامیان عراقی توانسته اند پایگاه هوایی K-1 ، یک نیروگاه برق، یک مرکز متعلق به شرکت نفت شمال و شهرک صنعتی کرکوک را تحت کنترل خود درآورند.

همزمان ارتش عراق ساختمان شرکت نفت شمال همراه با یک پالایشگاه مجاور آن را در شمال غربی کرکوک در اختیار خود گرفته است.

دو افسر بلندپایه ارتش عراق به خبرگزاری فرانسه گفته اند که ارتش ماموریت ندارد وارد شهر کرکوک گردد و تنها میخواهد اطراف این شهر را کنترل کند.

درگیری میان پیشمرگه ها و نیروهای حشدالشعبی

بر اساس گزارشها، عملیات نیروهای عراقی برای کنترل اطراف کرکوک روز یکشنبه آغاز شد و همزمان حیدرعبادی، نخست وزیر عراق به نیروهای امنیتی دستور داد با همکاری مردم و پیشمرگه های کرد، امنیت در شهر را تامین کنند.

اداره خودمختار کردستان تصرف مواضع پیشمرگه ها توسط ارتش عراق را تائید نکرده اما تلویزیون کرد زبان "روداو" گزارش داده که کردها از مواضع خود در جنوب کرکوک عقب نشینی کرده اند.

با این حال خبرگزاری فرانسه گزارش داده که پیشمرگه ها و نیروهای شبه نظامی حشدالشعبی، متحد بغداد، در جنوب کرکوک به مبادله آتش توپخانه پرداختند.

شیرزاد حسن، یک مقام پزشکی محلی در جنوب کرکوک روز دوشنبه گفت در درگیری های شب گذشته میان پیشمرگه ها ونیروهای حشدالشعبی ۱۰ پیشمرگه کشته و ۲۷ تن دیگر زخمی شده اند.

ترکیه آماده بیرون راندن اعضای حزب کارگران کردستان از کرکوک

در یک گزارش دیگر، دولت ترکیه امروز خطاب به دولت عراق اظهار آمادگی کرد تا در بیرون راندن نیروهای مربوط به حزب کارگران کردستان از کرکوک، به بغداد کمک کند. آنکارا حزب کارگران کردستان را یک نهاد تروریستی می خواند.

دولت بغداد می گوید اعضای حزب کارگران کردستان درکرکوک حضور دارند اما مقام های کرد این ادعا را رد کرده و گفته اند فقط برخی از هواداران این حزب در کرکوک هستند.

--------------

رادیو فرانسه