آزادي پدر ضد انقلاب 

آذر مدرسي: در ششمین سالگرد انقلاب مصر حسنی مبارک آزاد شد. آزادی مبارک از طرف دولتی که ادامه حاکمیت سی ساله وی است، شاید آخرین میخ بر تابوت انقلابی بود که در نیمه راه متوقف و سپس سرکوب و به خون کشیده شد. روزهایی که حسنی مبارک، پدر ضد انقلاب حاکم، در زندان در انتظار اجرای بالماسکه دادگاه و رفع اتهام و .. بود، دولت سیسی به نام مبارزه با ترور، به نام دفاع از امنیت ملی صدها دانشجو، فعال کارگری، روزنامه نگار را یا دستگیر کرد و یا مفقود الاثر و یا زیر شکنجه به قتل رساند! تحت حاکمیت سیسی حق تشکل و اعتصاب کارگران ممنوع اعلام شد، صدها نفر به اعدام محکوم شدند و هزاران نفر به بهانه و اتهامات آشنای جاسوسی و خیانت و ... در زندانها شکنجه و به قتل رسیدند. ...

ديدگاه ها

ايران و جهان

نیم میلیون کودک در یمن در معرض خطر قرار دارند

نیم میلیون کودک در یمن در معرض خطر قرار دارند
یونیسف: نیم میلیون کودک در یمن در معرض خطر قرار دارند
سازمان یونیسف در تازه‌ترین...

تیراندازی در مقابل پارلمان بریتانیا؛ یک کشته و چندین زخمی

تیراندازی در مقابل پارلمان بریتانیا؛ یک کشته و چندین زخمی
بعد از ظهر چهارشنبه در مقابل پارلمان بریتانیا تیراندازی رخ داده است. رسانه‌های بریتانیا...

نگرانی روسیه از حمله‌های هوایی اسرائیل به سوریه

نگرانی روسیه از حمله‌های هوایی اسرائیل به سوریه
معاون وزیر خارجه روسیه ضمن ابراز نگرانی از حمله هوایی اسرائیل به هدف‌هایی در خاک سوریه،...

به فاصلۀ دو ساعت، دو سوءقصد انتحاری در دمشق ده‌ها قربانی گرفت

به فاصلۀ دو ساعت، دو سوءقصد انتحاری در دمشق ده‌ها قربانی گرفت
چهار روز بعد از انفجارهای سهمگینی که در پایتخت سوریه ٧۴ قربانی گرفته بود، در همین شهر،...

دیوان دادگستری اروپا ممنوعیت حجاب در سرکار را به رسمیت شناخت

دیوان دادگستری اروپا ممنوعیت حجاب در سرکار را به رسمیت شناخت
دیوان دادگستری اروپا رأی خود در مورد استفاده از روسری در محل کار را روز سه‌شنبه (۱۴...

ادامۀ تنش ها میان ترکیه و برخی از کشورهای اروپایی

ادامۀ تنش ها میان ترکیه و برخی از کشورهای اروپایی
همزمان با ادامۀ تنش میان ترکیه و برخی از کشورهای اروپایی نظیر هلند و آلمان، سخنرانی...

منتخب ها

اعتراضات کارگری باید به قدرت دفاع از خود مسلح شود

اعتراضات کارگری باید به قدرت دفاع از خود مسلح شود
۱- تجمع اعتراضی بی فایده، هم استراتژی هم تاکتیک!
۲- خون بر شمشیر پیروز است ۳- تظاهرات،...
ادامه >>

بن بست بورژوازی در ایران دوره جدید و عروج معضلات قدیمی تر

بن بست بورژوازی در ایران دوره جدید و عروج معضلات قدیمی تر
امان کفا: پس از گذشت نزدیک به چهار دهه از انقلاب۵۷ و به شکست کشاندن آن توسط ضد انقلاب...
ادامه >>

میلاد طفل شیرین دمکراسی در آمریکا

Image result for yeltsin and trump

ثریا شهابی: سرعت رویدادها در آمریکا، افسار تماما گسیخته ترامپ، دور زدن ابزارها و ارزش های سنتی و میدیای رسمی! تماس با جامعه از کانال مستقیم شخصی تویتر…  یادآور همان سنت و  کاری است که یلتسين در کیس فروپاشی شوروی، لیدر جهان شرق کرد!

باید منتظر به توپ بستن پارلمان، دستگیری مزاحمین رسانه ای، تعرض به هر نهاد و ارگان و مقام سنتا «معتبر و محترمی» در آمریکا بود، که راه پیش روی تانک های یلتسین ششلول بند آمریکایی را سد میکند!

اگر طفل شیرین دمکراسی در شوروی توانست شکست مدل اقتصادی سرمایه داری دولتی را با اقتصاد بازار آزاد، جبران کند و نظام را نجات دهد، طفل شیرین دمکراسی در آمریکا، چنین اقبالی ندارد! شکست اقتصاد بازار آزاد، تنها راه فراری که برای نجات در مقابل بورژوازی غرب گذاشته است فرار به عقب و گذشته ای مرده است! 

تبدیل کارگر آمریکایی به کارگر بی حقوق و ارزان چینی، بازگشت به گذشته، انزواي ملی سرمایه در مقابل  بازار جهانی، اگر غیرممکن نباشد مستلزم تحمیل عقب گردی تاریخی به کل بشریت است!  

برای کمپ پیروز غرب، این داستان مرگ و زندگی است. 

طفل شیرین دمکراسی آمریکا، از همتای روسی خود، بی آینده تر، از پیش شکست خورده تر است. 

------------------

از حکمت بخوانید: 

 

طفل شيرين دموکراسى 

دنياى دموکراسى يک عذرخواهى عاجزانه به ممدعلى ميرزا قاجار و اعقاب او بدهکار است. بخاطر توپ زدن به مجلس مشورتى تازه سر گرفته يک کشور ده ميليونى در ابتداى قرن، نسل بعد از نسل مدافعان دموکراسى او را بعنوان سمبل ارتجاع و استبداد لعنت کردند و در گور لرزاندند. کسى نميدانست که قريب يک قرن بعد آدمى از همان قماش دقيقا با به آتش کشيدن مجلس يک کشور ١٣٠ ميليونى و کشتار نمايندگان متحصن در آن، به قهرمان و طفل شيرين دموکراسى در سراسر جهان تبديل ميشود. در آستانه انتخابات روسيه نفس دموکراتهاى جهان در سينه حبس شده است. آيا بوريس يلتسين عزيز به سلامت سر از صندوقها در مياورد؟ 

همانطور که شايسته دموکراسى است، انتخاب به اين مهمى به نظر و راى مردم آشفته و برآشفته روسيه واگذار نشده است. تمام دول و رسانه ها و نظام بانکى و دستگاههاى تبليغاتى و صنعت نمايش غرب براى انتخاب مجدد يلتسين بسيج شده اند. بانک جهانى و صندوق بين المللى پول علنا دهها ميليارد دلار جلوى دماغ مردم روسيه گرفته اند و شرط دريافتش را انتخاب يلتسين اعلام کرده اند. رسانه هاى بين المللى، از داخل و خارج روسيه مردم را از عاقبت راى نياوردن او ميترسانند. دروغ گفتن و حرف در دهان مردم گذاشتن، که تنها تخصص واقعى ژورناليسم رسمى امروز است، به وقيحانه ترين شکلى در جريان است. با شوق و ذوق خبر ميدهند که امراء ارتش به سربازان دستور داده اند به يلتسين راى بدهند. خبرگزاران از بند رسته روسيه از ترس شکست يلتسين و بازگشت "نظام سانسور" جمعا تصميم گرفته اند عمدتا فقط تبليغات يلتسين را از رسانه هاى دولتى و خصوصى پخش کنند. يکى از روزنامه نگاران دموکرات بى آنکه غبارى بر شرافتش بنشيند رسما ميگويد "اين يک انتخاب سياسى ما است و نه يک تصميم حرفه اى". و اگر هنوز همه اينها کافى نباشد، باکى نيست. معماران دموکراسى روسيه فکر آخرش را هم کرده اند. يک مفسر نزديک به وزارت دفاع آمريکا به پرسشگر نگران CNN اطمينان خاطر ميدهد: "اگر آراء يلتسين صرفا چند درصد از زوگانف کمتر باشد مساله اى نيست، کميسيون مرکزى نظارت به انتخابات که توسط خود يلتسين تعيين شده، آراء را به نفع يلتسين اعلام خواهد کرد. اما اگر زوگانف به طور فاحشى از يلتسين جلو باشد، آنگاه پرزيدنت يلتسين چاره اى جز اين ندارد که انتخابات را ملغى و اعلام حکومت نظامى کند". 

 

منصور حکمت 

 

اولين بار در خرداد ١٣٧٥، ژوئن ١٩٩٦، در شماره ٢١ انترناسيونال منتشر شد.

مجموعه آثار منصور حکمت جلد هشتم صفحات ٣٣٣ تا ٣٣٤ 

انتشارات حزب کمونيست کارگرى ايران، چاپ اول نوامبر ١٩٩٧ سوئد ISBN 91-630-5761-1

hekmat.public-archive.net #0640fa.html